Dekoracje okien często nie są sobie równe. Niby firany są takie same, a mogą wyglądać zupełnie inaczej. Od czego to zależy? Od upięcia! Sprawdź, jak upiąć firany, aby wyglądały modnie i nowocześnie.
To, w jaki sposób powinnaś upiąć firany, zależy od ich typu. Sprawdź, jak upinać poszczególne rodzaje firanek.
Ekrany lub panele
Panele to typ idealnie uszytej firany. To typowe płaskie, nieprzymarszczone formy, dzięki czemu, w przypadku tkanin firanowych, ekrany mają większą przepustowość światła dziennego. Mogą być jednak uszyte z każdej tkaniny o dowolnej gramaturze. Bardzo dobrze prezentują się te uszyte z wzorzystych tkanin, ponieważ dzięki płaskiej formie wzór jest idealnie widoczny.
Uwaga! Zwróć szczególną uwagę na raport wzoru na materiale, aby przy większej niż jedna ilości sztuk każda z nich miała wzór w tym samym miejscu!
Zawieszenie ekranu odbywa się w podobny sposób, jak tradycyjnie umarszczonej firany, czyli na żabkach, agrafkach, poprzez wsunięcie do prowadnicy szyny PCV czy innej dowolnej służącej do wieszania firan. Można też wykonać tzw. ścianę japońską na specjalnie do tego przystosowanym karniszu, który umożliwia zawieszenie ekranów w lekkim skosie jeden po drugim. Będziesz mogła je przesuwać za pomocą łańcuszka lub sznurka.
Na karniszu tradycyjnym możesz przesuwać panele po rurce karnisza pociągając ręcznie za brzeg firanki lub najlepiej za pomocą drążka do przesuwania firan, aby nie rozciągać płaskiej formy tej dekoracji.
Rolety rzymskie
Rolety rzymskie w swoją formą przypominają firany panelowe. Mają wmontowane specjalnie do nich przystosowane systemy sterujące tkaniną w górę i w dół za pomocą łańcuszka koralikowego plastikowego lub metalowego. Mogą być wykonane zarówno z tkaniny firankowej, jak i zasłonowej o różnej przepustowości światła w zależności od potrzeby.
Rolety rzymskie możesz zamontować na trzy sposoby:
- na ścianie (nadprożu okna) w odstępie przynajmniej 20 cm od wnęki okiennej,
- na suficie, również ponad wnęką okna,
- bezinwazyjnie na ramie skrzydła okna przy pomocy specjalnie do tego przystosowanych uchwytów.
Wybór sposobu montażu rolety rzymskiej uzależniony jest przede wszystkim od typu okna (balkonowe, tarasowe, parapetowe), rozmiarów ściany wokół okna oraz od Twoich potrzeb jej użytkowania. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że np. przy zamontowaniu rolety rzymskiej w oknie tarasowym ponad nim musisz mieć wystarczającą ilość miejsca, aby mogła się w całości złożyć na nadprożu, by nie przeszkadzała Ci w otwieraniu okna.
Ten typ dekoracji okiennej jest świetną propozycją do wnętrz nowoczesnych, chętnie wybieraną do kuchni, łazienek, jadalni. Świetnie sprawdza się jako jedyna dekoracja okna w określonym pomieszczeniu, jak również w towarzystwie zasłon czy firan z tej samej tkaniny.
Proste firany i zasłony
Najlepiej, aby proste firany i zasłony były długie do podłogi, nawet mimo okien parapetowych. Powinnaś odpowiednio je przymarszczyć na taśmach zakładkowych, aby tkanina ładnie się układała w pionowe słupki. W nowoczesnych wnętrzach nie podpinaj firan czy zasłon na boki za pomocą troków, chwostów czy magnesów. Niech tkaniny zwisają luźno, tworząc przytulny klimat wnętrza.
Co dodatkowo wpływa na wygląd upiętych firan?
Wzory i kolory
Dopasowanie tkanin do nowoczesnego wnętrza wiąże się z tym, jakie wzory, struktury czy kolory znajdują się we wnętrzu. Jeśli nie ma w nim wyraźnych wzorów czy struktur, możesz pokusić się o wprowadzenie określonego motywu na firanie czy zasłonie. Firanka nada wtedy charakter wnętrzu i podkreśli jego indywidualny styl. Podobnie jest z kolorami, które często w nowoczesnych wnętrzach są stonowane na ścianach czy meblach. Jak wprowadzić więc modny akcent do mieszkania? Postaw na aktualne wzornictwo właśnie w zasłonach czy dodatkach, pozostając nadal przy prostym, luźno zwisającym upięciu tkanin w oknie.
Odsłonięcie okna
Nowoczesne wnętrza oprócz kolorów charakteryzuje przestrzeń, którą możemy pokazać i powiększyć, poprzez udekorowanie okna tkaninami rozsuniętymi na boki wnęki okiennej, o ile oczywiście widok za oknem na to pozwala.
Rodzaj karnisza
Ważnym elementem nowoczesnego wnętrza jest karnisz, który we wnętrzu nowoczesnym powinien mieć barwę białą lub czarną, w zależności od kolorów użytych we wnętrzu. Jeśli taką wolisz, może to być również stal szczotkowana lub chrom polerowany. Najlepiej, aby karnisz był w formie profilu, montowany do ściany lub sufitu.
Często we wnętrzach nowoczesnych praktykuje się montaż karnisza o długości odpowiadającej szerokości zasłony czy firany ozdobnej, czyli tzw. reling. Po zawieszeniu na nim tkaniny reling jest właściwie niewidoczny. Jest to świetne rozwiązanie, gdy nie chcesz, aby karnisz wyróżniał się we wnętrzu. Przy takim rozwiązaniu ważne jest, by być zdecydowanym na taką formę upięcia, ponieważ tkaniny nie będzie można przesunąć w inne miejsce. Dlatego też warto przedtem rozważyć, jak chcesz korzystać z firanki i jaką ona ma pełnić funkcję. Zasada brzmi jednak: im mniej karnisz będzie widoczny, tym korzystniej dla wnętrza.
Rodzaje upięcia – który z nich jest najmodniejszy?
Upięcie na przelotkach (kółkach)
To nowoczesny, dobrze znany rodzaj upięcia tkaniny na karniszu rurkowym. Polega na wsunięciu na drążek uszytego materiału z nabitymi przelotkami w jego górnej części. Przelotki mogą mieć różne kształty, m. in. koła, kwadratu czy trójkąta i być wykonane z plastiku lub metalu. Efektem końcowym przymarszczonej tkaniny są idealnie układające się pionowe słupki, które wprowadzają do wnętrza ład i harmonię. To upięcie jest idealne dla osób lubiących symetrię.
Upięcie „wave” (na fali)
Wave jest upięciem w swoim efekcie końcowym bardzo podobnym do upięcia tkaniny na przelotkach bez ich nabijania. Tu również tworzą się symetryczne pionowe słupki, które estetycznie wydłużają pomieszczenie. Upięcie firan czy zasłon „na fali” jest możliwe tylko na karniszach posiadających rowki (prowadnice), do których można wsunąć system sznurkowy z zaczepioną do niego tkaniną. Dzięki niemu przesunięcie materiału powoduje symetryczne utrzymanie równych fałd. Unikamy zaburzenia efektu symetrii w upięciu firany czy zasłony. Obecnie to najbardziej pożądany rodzaj upięcia tkanin.
Upięcie tkanin na karniszu sufitowym
Tkaniny upięte na karniszach przy suficie optycznie wydłużają wnętrze, podkreślają nowoczesność dekoracji okiennych i ich elegancję. Takie zamontowanie karnisza umożliwia ograniczenie jego widoczności do minimum, co bardzo korzystnie wpływa na efekt końcowy. Widoczny karnisz zamontowany na ścianie w nowoczesnych wnętrzach przestał być atrakcyjnym elementem.
Jeśli nie ma innego sposobu zawieszenia tkanin, zrób wszystko, aby jak najlepiej dopasować wygląd karnisza do nowoczesnego wnętrza. Zrezygnuj z ozdobnych uchwytów czy wymyślnych końcówek, na rzecz prostych elementów dopasowanych do koloru opraw, np. lamp znajdujących się we wnętrzu.
Dodaj komentarz