Nie podlega wątpliwości, że oświetlenie to jeden z najważniejszych czynników, które mają wpływ na charakter i klimat wnętrza. Zwykle skupiamy się na wyborze lamp, starając się optymalnie dopasować je do stylistyki pomieszczenia i własnych upodobań. W projektowaniu oświetlenia salonu, kuchni czy sypialni liczy się jednak nie tylko dobór estetycznej oprawy świetlnej, ale także właściwego natężenia i barwy światła. Kwestia na ile lumenów do pokoju się zdecydujemy będzie miała znaczący wpływ na funkcjonalność i estetykę wnętrza. Zatem jak dobrać oświetlenie do pokoju? Ile lumenów do pokoju będzie odpowiednie?
Rzucamy światło na dobry nastrój
Właściwie dobrane oświetlenie to nie tylko obowiązkowy element udanej aranżacji, ale także czynnik, który ma ogromny wpływ na nasze dobre samopoczucie i zdrowie. Jeżeli planujemy w swoim salonie przestrzeń do pracy, musimy koniecznie zadbać o to, by dobrze doświetlić tą strefę. Nie tylko dla komfortu pracy, ale także z uwagi na bezpieczeństwo dla naszego wzroku. Uważam, że w czasach pracy zdalnej jest to niezwykle istotne. Jednak nie tylko strefa biurowa potrzebuje dodatkowych źródeł światła. Dobrze doświetlony blat w kuchni zdecydowanie podnosi komfort wykonywanych na nim czynności. Lampa nad stołem w jadalni ładnie wyeksponuje przestrzeń stołu, a stojąca lampa umieszczona obok kanapy w salonie stworzy przyjemny nastrój sprzyjający wypoczynkowi.
W projektowaniu oświetlenia dawno już odeszło się od planowania jedynie centralnego źródła światła na suficie, na rzecz kilku źródeł w każdej ze stref. Możemy zdecydować się np. na kilka lamp sufitowych rozmieszczonych w strategicznych miejscach albo wybrać systemy halogenowe do punktowego oświetlenia wnętrza. Doskonale sprawdzają się też wszelkiego rodzaju lampy stojące czy stołowe. Wszystko po to, by nasze wnętrza były nie tylko piękne, ale także maksymalnie funkcjonalne. Z estetycznego i praktycznego punku widzenia, ogromne znaczenie ma nie tylko oprawa, ale także moc, barwa i jakość emitowanego światła. Zatem ile lumenów na m2 powinniśmy sobie zapewnić, by czuć się komfortowo?
W świecie lumenów. Jak dobrać oświetlenie do pokoju?
Lumen to jednostka strumienia świetlnego, zapisywana skrótem lm. Stosowanie tego określenia upowszechniło się wraz z rozwojem energooszczędnej technologii LED. W tradycyjnych żarówkach wolframowych moc emitowanego światła określały Waty (W). Obecnie ekologiczne, charakteryzujące się niższym poborem energii żarówki LED, są najchętniej wybieranym rozwiązaniem. Określenie „lumen” spopularyzowało się więc na tyle, że moc emitowanego przez żarówkę światła określa się już głównie za pomocą lumenów. Np. żarówka o mocy 25W będzie teraz oznaczona jako żarówka o mocy 220 – 250 lumenów. A 100W będzie odpowiadało wartości 1300 – 1530 lm. By prawidłowo określić ile lumenów do salonu będzie wystarczające trzeba głębiej pochylić się nad szczegółami.
Ile lumenów na m2?
To, ile lumenów do pokoju zapewni nam optymalne oświetlenie wnętrza zależy od wielu czynników. Ważny jest nie tylko metraż pomieszczenia, ale również kolor ścian, wysokość wnętrza czy funkcje, jakie spełnia dana przestrzeń. Inna moc światła będzie nam potrzebna w kuchni, inna np. w sypialni. Możemy jednak określić w przybliżeniu ile lumenów na 1m2 powinniśmy zastosować, aby dana przestrzeń spełniała swoje funkcje i byśmy czuli się w niej komfortowo.
Szacuje się, że w kuchni powinno być to ok. 200-400lm/1 m2. Nad blatem kuchennym jednak potrzebne jest mocniejsze oświetlenie, zatem w tej strefie właściwy będzie przedział: 500 – 700lm/1m2. W łazience funkcjonalne będzie światło o mocy od 300 do 500lm/1m2. Warto przewidzieć dodatkowe oświetlenie nad lustrem. Pokój dzienny z kolei powinniśmy oświetlić mocą 200-400lm/1m2, przy czym np. miejsce do czytania będzie funkcjonalne i bezpieczne dla naszego wzroku, jeśli zastosujemy światło o mocy 400lm/1m2.
Nie tylko jednak moc światła jest ważna. Powinniśmy zwrócić uwagę także na jego barwę. Do wyboru mamy światło o temperaturze barwowej ciepłej, neutralnej i zimnej.
Ciepła barwa światła sprawdzi się w strefie relaksu bądź sypialni. W salonie, kuchni czy pokoju dziennym lepiej zdecydować się na światło o neutralnej barwie. Zimna, zarezerwowana jest raczej do przestrzeni biurowych i stref, w których potrzebujemy pobudzenia. Moc i barwa światła może mieć więc bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Warto więc dobrze przemyśleć oświetlenie w swoim domu.
Dodaj komentarz