Czym różnią się od siebie ręczniki? Kolorem, rodzajem tkaniny, gramaturą. To właśnie ten ostatni czynnik weźmiemy dziś pod lupę i postaramy się znaleźć odpowiedź na pytania: jaką wybrać gramaturę ręcznika? Jaka jest najlepsza? Gramatura ręcznika powinna odpowiadać przede wszystkim naszym oczekiwaniom względem jego funkcjonalności. Dlatego warto do tego tematu podejść indywidualnie kierując się swoimi potrzebami.
Im wyższa gramatura tym lepiej?
Często możemy spotkać się z oznaczeniami producentów: ręczniki gramatura 800 czy ręczniki gramatura 700, co ma stanowić główny atut oferowanego produktu. Czy jednak gramatura to jedyny wyznacznik jakości ręcznika? Czy wysoka gramatura zawsze będzie najlepsza? Naturalnie, ręczniki o gramaturze 600 gsm i więcej są najgrubsze, bardzo mięsiste i puszyste. Nie oznacza to jednak, że zawsze powinniśmy wybierać właśnie takie modele. Musimy liczyć się z tym, że taki ręcznik będzie o wiele dłużej schnął po praniu. Będzie też dość ciężki, zatem wycieranie się nim nie dla każdego będzie komfortowe. Ciężko też będzie go zabrać ze sobą w podróż czy na basen. W takich wypadkach wysoka gramatura nie będzie trafionym wyborem. Zatem jaką wybrać gramaturę ręcznika?
Optymalne rozwiązanie
Najbardziej popularne i najchętniej wybierane są ręczniki w przedziale: 400 – 550 gsm. Dla wielu użytkowników to właśnie taka gramatura jest optymalna. Z jednej strony gwarantuje wystarczającą miękkość i chłonność ręcznika, z drugiej zapewnia względnie szybkie wysychanie. W tym przedziale najczęściej znajdziemy domowe ręczniki kąpielowe oraz ręczniki hotelowe. Z kolei, jeśli zależy nam na lekkim, szybkoschnącym ręczniku, który możemy zabrać na basen, plażę czy siłownię, powinniśmy raczej skupić się na ręcznikach, których gramatura mieści się w przedziale 300 – 400gsm.
Nie tylko gramatura ma znaczenie
Wiele zależy też od rodzaju i jakości zastosowanej tkaniny, nie tylko od jej gramatury. Zwłaszcza, że gramatura zdradza wagę ręcznika, a nie jego grubość. Gramatura określa jedynie ciężar metra kwadratowego tkaniny (gsm), a waga i grubość nie zawsze muszą odpowiadać sobie w stu procentach. Na jakość ręcznika wpływa głównie gatunek i rodzaj zastosowanej przędzy i splotu.
Np. ręczniki z mikrofibry będą trzy razy bardziej chłonne niż ich bawełniane odpowiedniki, nawet gdy będą miały tą samą gramaturę. Na odczucie grubości natomiast wpływ będzie miał sposób tkania ręcznika. Np. ręczniki z przędzy podwójnej będą wydawały się mniejsze objętościowo od ręczników z przędzy zero twist o tej samej bądź nawet nieco niższej gramaturze. Wybierając idealny ręcznik dla siebie należy więc wziąć pod uwagę nie tylko jego gramaturę, ale również jakość surowca. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą ręczników naszej firmy – unikniesz rozczarowań.
Dodaj komentarz