Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz – mówi stare przysłowie. Ile w nim prawdy? Spokojny zdrowy sen to z pewnością kluczowy aspekt naszego dobrego samopoczucia i dobrego stanu zdrowia. Warto więc zadbać o maksymalnie komfortowe warunki snu, abyśmy wstawali każdego dnia wypoczęci i zadowoleni. To jak śpimy bez wątpienia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, ale czy znaczenie ma także to, pod czym śpimy? Postaramy się poszukać dziś kołdry idealnej i znaleźć odpowiedź na pytanie – jakie kołdry są najzdrowsze?
Kołdra nie jedno ma imię
Często poświęcamy sporo czasu na wybór odpowiedniej pościeli do sypialni. Szukamy takiej, która będzie przyjemna w dotyku, przewiewna, a spanie pod nią będzie po prostu komfortowe i zdrowe. Wybieramy wzory i kolory, które będą idealnie harmonizowały ze stylem sypialni, stawiając niejednokrotnie estetykę na pierwszym miejscu. Ale czy równe zaangażowanie wykazujemy podczas wyboru kołdry? To, pod jaką kołdrą śpimy ma także ogromne znaczenie dla jakości i komfortu naszego snu. A co za tym idzie może bezpośrednio wpływać na nasze zdrowie. Kołdry różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem wsadu. Kiedy więc chcemy wybrać dla siebie kołdrę optymalną, to właśnie jemu powinniśmy się przyjrzeć, aby samemu zadecydować, jakie kołdry będą najzdrowsze dla naszych domowników. Poznajcie więc kilka najbardziej popularnych i dostępnych rodzajów kołder, podzielonych ze względu na rodzaj wypełnienia.
Przewodnik po rodzajach wypełnień kołder
Puch:
Wypełnienie puchowe ma cały szereg zalet. Kołdry puchowe są przede wszystkim bardzo lekkie, przy zachowaniu wysokich właściwości termoizolacyjnych. Wypełnienie puchowe z jednej strony zapewnia maksimum ciepła, z drugiej nie powoduje, że czujemy się przegrzani, gdyż dobrze odprowadza wilgoć i jest przewiewne. Do wypełnienia kołder stosuje się zwykle puch kaczy bądź gęsi. Puch gęsi uważany jest za bardziej sprężysty i wytrzymalszy, toteż kołdry z wypełnieniem z puchu gęsiego są chyba najbardziej pożądane. Przy wyborze takiej kołdry zwróćmy jednak uwagę na ilość i grubość puchu w wypełnieniu. Producenci różnicują pod tym względem kołdry, tworząc kołdry w wersji letniej i zimowej. Oczywiście możemy tez zdecydować się na model całoroczny – puch bowiem sprawdzi się zarówno latem jak i zimą. Czy zatem to właśnie kołdra puchowa jest najzdrowsza? Nie dla wszystkich. Puch może powodować bowiem uczulenie, nie jest więc polecany alergikom. Decydując się na zakup kołdry z wypełnieniem z puchu musimy też przygotować się na to, że nie będzie to mały wydatek.
Pierze:
Pierze to najbardziej popularny rodzaj naturalnego wypełnienia kołder. Zwolennicy naturalnych rozwiązań, z pewnością wybiorą właśnie kołdrę z pierza. Do jego głównych zalet należy dobra zdolność odprowadzania wilgoci. Pierze charakteryzuje się także dobrą sprężystością i zapewni nam długą żywotność kołdry. W porównaniu z kołdrą puchową traci jednak pod względem lekkości i utrzymywania ciepła. Jest jednak sporo tańszym rozwiązaniem. Pierze, podobnie jak puch może uczulać, więc alergicy powinni podejść do tego wyboru dość ostrożnie.
Owcza wełna:
Kołdry z wypełnieniem z owczej wełny mają wielu zwolenników i często uważane są za najzdrowsze kołdry. Jeżeli będziemy szukali kołdry z wełną najwyższej jakości, warto zdecydować się na wełnę australijskich merynosów. Ten rodzaj wełny, stosowany również chętnie do produkcji funkcyjnej odzieży sportowej, zapewni nam zapewne maksymalny komfort cieplny. Wypełnienie z wełny sprawdzi się doskonale zarówno w zimowe jak i letnie noce, gdyż wełna pozwoli na utrzymywanie temperatury ciała na stałym poziomie. Wełna owcza charakteryzuje się też dobrą wentylacją. Z tych powodów wielu uważa kołdrę wełnianą za najlepszy wybór, kiedy szukamy całorocznego rozwiązania.
Kołdry z wypełnieniem syntetycznym:
Najbardziej popularnym i najkorzystniejszym pod względem ekonomicznym, są kołdry z wypełnieniem syntetycznym. Zwykle jest to albo silikonowy albo poliestrowy granulat. Jeżeli sięgniemy po kołdrę z wypełnieniem z granulatu silikonowego, możemy być spokojni o zachowanie właściwości kołdry po praniu. Granulat nie zbija się, ani nie spłaszcza, więc nie musimy obchodzić się z nim aż tak ostrożnie jak np. w przypadku puchu. Trwałością charakteryzują się też najłatwiej dostępne na rynku kołdry z wypełnieniem poliestrowym. Takie kołdry są nie tylko dużo tańsze od tych z naturalnym wypełnieniem, ale także bardzo sprężyste i puszyste. Często, przy włóknach poliestrowych stosuje się proces pokrywania ich środkami bakteriobójczymi. Kołdry z wypełnieniem syntetycznym poleca się często uczulonym na naturalny wsad alergikom. Aktualnie izolacja cieplna i przepuszczalność w kołdrach ze wsadem syntetycznym utrzymana jest na bardzo dobrym poziomie.
Jakie kołdry są najzdrowsze?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo każdy z użytkowników ma odmienne preferencje i upodobania. Trudno stworzyć jeden uniwersalny katalog – najzdrowsze kołdry. Wiele zależy przecież od naszego stanu zdrowia i potrzeb. Musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim alergię. Kołdra wełniana polecana jest np. uczulonym na kurz, ale z drugiej strony będzie zupełnie nieodpowiednia dla osób uczulonych na lanolinę (włókno wełniane pokryte jest lanoliną, która może być alergenem). Ważna jest też pora roku i panujące w domu temperatury. Oczywiście możemy wybrać jakieś najbardziej uniwersalne, całoroczne rozwiązanie. Ja jednak jestem zwolennikiem zmieniania kołder w sezonie letnim i zimowym. Latem priorytetem jest dla mnie lekkość kołdry i jej przewiewność, zimą jej właściwości termoizolacyjne i ciepło, jakie gwarantuje. Sami więc musicie wybrać, jaka kołdra będzie dla was najbardziej komfortowa w użytkowaniu, a co za tym idzie najzdrowsza.
Brak komentarzy