Szycie firan samemu pozwala nam na optymalne dopasowanie dekoracji do naszych potrzeb i estetycznych preferencji. Prostym przepisem na spersonalizowaną i oryginalną dekorację jest więc samodzielne szycie firan. Jak skroić firany a potem je uszyć? To dość proste zadanie, więc jeśli tylko posiadasz maszynę do szycia i odrobinę zdolności manualnych, poradzisz sobie z nim bez żadnego problemu.
Szycie firan samemu – czy warto?
Gotowe dekoracje okienne w postaci firan dostępne są w niezliczonej ilości wzorów, fasonów, a nawet kolorów. Do szycia firan wykorzystuje się przeróżne tkaniny o różnych właściwościach i estetyce. Skoro repertuar dostępnych, gotowych firan jest tak bogaty, to czy w ogóle warto szyć firany samemu? To rozwiązanie ma dwie podstawowe ważne zalety. Po pierwsze szyjąc firanę samodzielnie możemy optymalnie dopasować ją do wymiarów swojego okna, a także estetycznych upodobań. Po drugie, rozwiązanie to jest atrakcyjne także pod względem ekonomicznym. Firany szyjemy zwykle z tkanin kupowanych na metry. Możemy wybrać dowolną tkaninę firanową i zakupić potrzebną ilość materiału. Szyjąc firany samodzielnie z pewnością oszczędzimy pieniądze. Musimy jednak zainwestować w tę czynność trochę czasu. Jeśli jednak podejmiemy wyzwanie, satysfakcja na pewno wynagrodzi nam nakład czasu i pracy. Zwłaszcza, że samodzielne szycie firan nie należy do najtrudniejszych zadań. Warto więc spróbować podjąć wyzwanie.
Szycie firan samemu – od czego zacząć?
Zanim przystąpisz do szycia, naturalnie musisz zacząć od wyboru odpowiedniego materiału. Tkaniny firanowe są bardzo różnorodne, zatem dobrze jest najpierw dokładnie przemyśleć i zaplanować wygląd swojej dekoracji okiennej i sprecyzować swoje oczekiwania. To właśnie w głównej mierze wybór tkaniny decyduje o tym, jak firana ułoży się na oknie. Wpływa również na to, ile światła dziennego będzie wpadać do pomieszczenia, gdyż materiały charakteryzują się różną przepuszczalnością. Warto też wziąć pod uwagę utrzymanie dekoracji w czystości i to, ile wysiłku będzie nas to kosztowało. Niektóre tkaniny wymagają np. prasowania, inne możemy wieszać na oknie zaraz po wysuszeniu. Najpopularniejszymi tkaninami firanowymi są: żakard, tiul, woal.
Żakard to klasyczna, często wybierana tkanina firanowa, ceniona przede wszystkim za dobrą przepuszczalność światła, wytrzymałość i brak konieczności prasowania. Przepuszczalność promieni słonecznych na wysokim poziomie to także cecha charakterystyczna dla tiulu. Firany tiulowe są niezwykle delikatne i łatwe w układaniu. Nieco trudniej jest dbać o firany tiulowe, gdyż materiał ten może wymagać prasowania (w zależności od gatunku). Od tej czynności nie uciekniemy także decydując się na firany z woalu. Woal jest zdecydowanie mniej przejrzysty niż żakard, ale za to ładnie i miękko okłada się na karniszu. To świetny wybór, jeśli planujesz drapowanie i podpinanie swoich firanek.
Jak skroić firany?
Kiedy już zdecydujemy się na określną tkaninę, musimy jeszcze określić jej wymiary. Jak skroić firanę, by odpowiadała wymiarom naszego karnisza? Wiele zależy od tego, jaki system mocowania na karniszu wybierzemy – żabki, szelki, przelotki czy taśma marszcząca. Przeanalizujemy więc jeden wybrany przypadek, by móc precyzyjnie określić, jak skroić firany – firanę na taśmie marszczącej. Analogicznie do niego, dokonując drobnych modyfikacji, będziemy mogli określić ile materiału potrzebujemy do uszycia firan z zastosowaniem innych systemów mocowań na karniszu. Firanę gotową, uszytą na taśmie marszczącej wieszamy na karniszu szynowym za pomocą żabek albo na karniszu drążkowym przy użyciu zawieszonych na nim kółek z żabkami. Długość potrzebnego materiału, mierzymy więc od żabki do podłogi. Zwykle odejmujemy od finalnej długości ok. 1cm, by firana kończyła się tuż nad podłogą, a nie opadała na nią. Musimy też uwzględnić konieczność obszycia tkaniny z góry i dołu, jeśli materiał firanowy nie ma gotowego wykończenia dołem.
O zakładkach (podszyciu boków materiału) musimy pamiętać także określając potrzebną szerokość tkaniny. Zwykle kupujemy o ok. 10 cm materiału więcej, by mieć zapas na obszywanie. Szerokość materiału, z którego będziemy chcieli uszyć naszą firanę, uzależniona jest od tego, jaki rodzaj taśmy wybierzemy. Jeżeli zdecydujemy się na taśmę, w której stosunek marszczenia wynosi 1:1,5, oznacza to, że długość naszego karnisza będziemy musieli pomnożyć razy 1,5. Z kolei jeśli wybierzemy marszczenia 1:2, to jeśli nasz karnisz ma 2m długości, potrzebujemy 4mb materiału. Jeśli określimy już długość i szerokość potrzebnego na firanę materiału, możemy przystąpić do cięcia. Tkaninę na firanę powinniśmy ciąć wzdłuż włókien, zachowując przy tym równy brzeg. Najłatwiej będzie nam skroić materiał na firanę z żakardu i tkanin siateczkowych.
Jak uszyć firankę zakładaną?
Używając taśmy marszczącej, uszyjemy firanę, która ładnie i równomiernie będzie układała się na karniszu. Taśma tworzy bowiem zakładki określonej wielkości (zależnie od tego jaki stosunek marszczenia wybraliśmy). Wszycie taśmy do materiału firanowego jest dosyć proste. Powinniśmy wszywać ją jak najbliżej górnego brzegu firany. Do szycia firan najlepiej jest wybierać taśmy żyłkowe, gdyż są one transparentne i nie zepsują estetyki naszej firany. Szyjąc firanę musimy pamiętać o zakładkach. Dłuższe boki firany dobrze jest obszyć wykonując zakładki o szerokości 2cm. Najlepiej jednak założyć materiał podwójnie czyli potrzebne nam będzie dodatkowe 4cm z każdej strony. U dołu firany powinniśmy wykonać nieco szersza zakładkę, tak by materiał ładnie się układał. Jeżeli mamy odpowiedni zapas tkaniny możemy wykonać podwójną, dziesięciocentymetrową zakładkę.
Brak komentarzy