Dom w stylu stodoły to ostatnio prawdziwy hit. Dziś więc weźmiemy na warsztat zagadnienie – nowoczesny dom stodoła. Jak go zaaranżować, jakie dodatki wybrać i czy dom typu stodoła to dobry pomysł dla tropicieli aranżacyjnych trendów.
Dom typu stodoła czyli jaki?
Jakie są charakterystyczne cechy jakimi wyróżnia się dom w stylu stodoły? Pierwsze skojarzenie to ogromne okna z widokiem na naturę, czyli swoiste pejzaże, których niezbywalnym atutem jest autentyczność i naturalność. Domy w typie stodoły wyróżniają się także zwartą bryłą i dwuspadowym dachem. Taki projekt domu to strzał w dziesiątkę nie tylko dla wielbicieli bliskiego kontaktu z naturą, ale także zwolenników nowoczesnych, modnych i funkcjonalnych wnętrz. Takie rozwiązanie cenione jest przede wszystkim za możliwość optymalnego zagospodarowania przestrzeni. Wnętrza w domach tego typu są wyjątkowo ustawne, a powierzchnia maksymalnie wykorzystana. I chociaż dom typu stodoła kojarzy się nam z dużym metrażem, nawet w niewielkich projektach można praktycznie i pięknie urządzić wnętrza imitujące dom w stylu stodoły.
Aranżacja domu w stylu stodoły
Chociaż samo określenie „stodoła” kojarzy się nam zapewne ze stylem rustykalnym, nie jest to jedyna opcja, z której możemy skorzystać przygotowując aranżację wnętrz w tym typie. To jakim stylem zainspirujemy się urządzając dom w typie stodoły zależy oczywiście od naszych preferencji estetycznych, ale także od tego, czy zdecydowaliśmy się na wyraźny podział przestrzeni czy może pozostawiliśmy ją otwartą. W otwartych, wysokich wnętrzach więcej wysiłku będziemy musieli włożyć w ocieplenie wnętrza i nadanie mu przytulnego, domowego charakteru.
Taki typ domu wbrew pozorom wcale nie stawia przed nami żadnych aranżacyjnych ograniczeń. Możemy pięknie urządzić go w surowym, industrialnym stylu jak i w przytulnym stylu rustykalnym. Dobrze zaprezentują się wnętrza utrzymane w duchu skandynawskim, a nawet te, w których dominuje nowoczesny minimalizm. Któregokolwiek stylu byśmy nie wybrali, musimy pamiętać, że aranżacja powinna eksponować główne walory domu. W końcu to one nadają mu niebanalny charakter i ten niezwykły klimat. Materiały, które z powodzeniem możemy wykorzystać w aranżacji domu typu stodoła to naturalne drewno, kamień, beton. Świetnie zaprezentuje się w nim także cegła. Wybór materiałów będzie podyktowany stylistyka wnętrza, którą chcemy osiągnąć. Jeśli zatem wybierzesz rustykalną aranżację, twoim sprzymierzeńcem będzie drewno w naturalnych, ciepłych barwach. Z kolei jeśli postawisz na wielkomiejski minimalizm we wnętrzu powinien pojawić się beton i szkło. Warto pamiętać o dodatkach tekstylnych typu poduszki czy pledy, które ocieplą wnętrze.
Okna w domach w typie stodoły
Duże, panoramiczne, przestrzenne okna to jeden z głównych atutów nowoczesnych domów zaprojektowanych na wzór stodoły. Dekoracje okienne to więc temat, który jest w tym wypadku niezwykle ważny. Dekoracja okna będzie wymagała od nas zaangażowania zarówno pod względem estetyki jak i funkcjonalności. Z jednej strony okna w tego typu domach mogą pozostać odsłonięte, by ukazywać niczym niezakłócone, piękne widoki natury i wpuszczać do wnętrz jak najwięcej światła dziennego. Inwestorzy zwykle decydują się wybudować taki dom w przestrzeni nieograniczonej sąsiedztwem innych domów i otwartej na piękne, naturalne widoki. Wówczas nie ma konieczności zasłaniania okien od wewnątrz. Często jednak nie mamy takiego komfortu i zachowanie prywatności wymaga od nas zastosowania funkcjonalnych dekoracji okiennych. Wówczas musimy zdecydować się na konkretne, praktyczne rozwiązania. W przypadku domów z prostym sufitem na parterze możemy wybrać standardowy montaż karniszy w postaci szyn sufitowych lub drążków.
Zwykle na piętrze domu mamy jednak do dyspozycji klimatyczny sufit ukośny. Jest on swoistą ozdobą domu w stylu stodoły, dlatego tu warto dokładnie przemyśleć sposób montażu zasłon. Jeżeli zależy nam na całkowitym zasłonięciu okien sięgających czubka skośnego sufitu, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż szyn sufitowych z napędem elektrycznym. Ułatwi to nam sterowanie zasłonami. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie pod warunkiem, że podoba nam się efekt zasłon suto opadających na podłogę. Musimy bowiem wziąć pod uwagę, że zasłony zsuwając się po skosie w dół naturalnie opadną na podłogę, gdyż ich wewnętrzny wymiar będzie dłuższy od zewnętrznych brzegów okna. Jeśli możemy pozwolić sobie na pozostawienie odsłoniętych okien na piętrze domu, możemy zastosować dekoracje okienne jedynie na parterze. Da nam to komfort poczucia prywatności, a przy tym sprawi, że wnętrze wyda się bardziej przytulne i ciepłe.
Dodaj komentarz