Jak myślisz, czy da się pogodzić zamiłowanie do wzorzystych tkanin i dekorów z aranżacją charakterystyczną dla większości współczesnych mieszkań? Oczywiście, że tak! Najmodniejszą odpowiedzią na takie rozterki jest styl boho. Dzisiaj zaprezentujemy, jak urządzić sypialnię w tym stylu i pokażemy, jak w prosty sposób – za pomocą dodatków – dodać charakteru wnętrzu w stylu boho.
Styl boho – co to znaczy?
Boho lub boho-chic to dwie nazwy tego samego trendu w aranżacji wnętrz. W skrócie opiera się on na połączeniach pozornie niepasujących do siebie elementów ludowych, etnicznych i nowoczesnych w spójną, niezwykle stylową całość. To także świetny sposób na ocieplenie sypialni i dodanie jej przytulności. Brzmi świetnie, prawda? Zanim zaczniesz przeszukiwać oferty sklepów wnętrzarskich, postaramy się trochę przybliżyć Ci styl boho.
Od XX wieku terminem bohema określa się osoby żyjące w niekonwencjonalny sposób, związane ze światem sztuki i literatury — bohema to cyganeria artystyczna. Jednymi z najbardziej znanych historycznych przykładów jest angielska grupa Bloomsbury związana z Virginią Woolf. Bohemami (fr. bohème – cygański, boheme – czeski, ang. bohemian – cygański) nazywano także podróżników lub uchodźców z Europy Środkowej, stąd też w aranżacjach wnętrz można odnaleźć motywy cygańskie, jak i te związane z pamiątkami przywożonymi z dalekich podróży.
Bez względu na to, czy nazwiesz go boho-chic, artystycznym czy cygańskim, ten eklektyczny styl dekoracji to barwna mieszanka wzorów, tkanin, stylów i epok, ożywiona dużą dawką artystycznego wolnego ducha i postawą „wszystko do siebie pasuje, jeśli ja tak sądzę”. Dzięki temu nawet minimalistyczne mieszkanie urządzone w neutralnych odcieniach i ożywione kilkoma klimatycznymi dodatkami i kroplą mocnego koloru, można nazwać inspirowanym bohemą! Jeśli uważasz, że to brzmi jak styl dekoracji dla Ciebie, przedstawimy nasz pomysł na sypialnię w stylu boho.
Cygańska karawana, czyli sypialnia w stylu boho
Chcesz nadać sypialni przytulny charakter? Pościele, poduchy i zasłony – wzorzyste tekstylia to bardzo charakterystyczny element cyganeryjnych wnętrz. Styl boho oznacza zazwyczaj wykorzystanie wpływów miejskich i globalnych, jak marokańskie akcenty w pokazanym w naszej propozycji pokoju. Kieruj się tutaj zasadą im więcej, tym lepiej. Chociaż na pierwszy rzut oka wiele się dzieje w tej eleganckiej sypialni, zauważ, że paleta jest ograniczona do neutralnych barw. Rządzą tutaj jasne odcienie – delikatnie przytłumiona biel i ecru, wypalana cegła, naturalne drewno przełamane czernią i kanarkową żółcią.
Przestrzeń sypialniana związana jest z zestawieniem tekstur i tkanin. Warto skupić się więc na zabawie tymi detalami, a większe elementy – stoliki nocne i fotele – pozostawić minimalistyczne.
Naturalne materiały, w tym bawełniane płótno, żelazo i drewno podkreślają związki podróżników z naturą. Dodatkowo, stanowią delikatne tło dla wyrazistych dodatków. Jeśli chodzi o pościel i dywany, mieszanka wzorów geometrycznych i globalnych, począwszy od marokańskiego do inspirowanego azteckimi wzorami, ociepli klimat. Połączenie pozornie niepasujących do siebie tekstur – miękkiego aksamitu, puchatego futra i gładkiej bawełny to najprostszy sposób na wzbogacenie wnętrza pokazujący świetne wyczucie stylu. Dodaj do tego kilka printów, a osiągniesz powalający efekt. Wykorzystana paleta neutralizuje wrażenie bałaganu, przy okazji udowadniając, że nawet styl boho może być spokojny i elegancki, jeśli taki chce być.
Zadbaj o dodatki: rośliny i lampiony
Każda sypialnia powinna mieć co najmniej jedną lub dwie rośliny doniczkowe – pomagają oczyścić powietrze i poprawiają nastrój. Na początek zacznij od łatwych w utrzymaniu gatunków o wiecznie zielonych liściach, takich jak wężownica, fikus, dracenia, czy epipremnum złociste. Stopniowo dodawaj kolejne rośliny, które świetnie komponują się z bogatą dekoracyjnością wnętrz w stylu boho.
Jeśli szukasz małych dzieł sztuki, żeby podkreślić etniczność wnętrza, sprawdź sklepy z produktami kolonialnymi. Odwiedź pchle targi lub szukaj odpowiedników w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Znajdziesz mnóstwo intrygujących obrazów, figurek i zdjęć, które czekają, aby ożywić sypialnię boho. Drewniane konie imitujące indyjskie lub afrykańskie rękodzieło będą pięknie wyglądać na prostym stoliku.
Nie zapominaj o świetle – to także bardzo ważny aspekt każdej sypialni. Prosta lampa podłogowa zapewni klimatyczne oświetlenie na długie wieczory spędzane w poduchach, a ta stylizowana na industrialną, podkreśli eklektyzm wnętrza. Możesz także pomyśleć o budżetowym rozwiązaniu – szereg kolorowych latarni z papieru ryżowego to bardzo tani i fajny sposób na dodatnie nastrojowego światła do sypialni boho.
Sypialnia to taka przestrzeń, która doskonale wyraża Twoją osobowość. Ta w stylu boho jest idealna dla miłośniczek podróży, hippisek lub osób, które inspirują się artystyczną cyganerią przełomu wieków. Ale nie tylko! To także świetny pomysł na ożywienie minimalistycznego wnętrza. Pamiętaj, to styl dekoracyjny bez większego poszanowania dla „zasad”. Zainspiruj się i skorzystaj z naszego pomysłu na sypialnię w stylu boho, która jest idealnym miejscem na codzienny relaks.
Brak komentarzy